Pitstop Haukelifjell
Haukeliseter ligger midt mellom øst og vest, høyt til fjells og langt utpå vidda. På tide å unne stedet mer enn en kort lunsjstopp.
Vi er på vei over Haukelifjell fra øst til vest. Målet er Stord, hvor vi skal delta på masters-NM i svømming, det vil si NM for tidligere aktive «gamlinger» over 25 år.
Jeg har kjørt over dette fjellet mange ganger, men aldri stoppet lenger enn en times tid for å spise chevresalat eller middag. Ofte har jeg tenkt at jeg burde ta meg tid til en skitur her oppe på vidda. . Det er jo så vakkert her! Aller helst har jeg lyst til å overnatte i et av de bonderomantiske gamle tømmerhusene på Haukeliseter. Stedet har noe av det fineste og mest urørte turterrenget jeg kan forestille meg i nærheten av en hovedvei.
Derfor har venninnen min og jeg bestemt oss for å overnatte og ta en skitur før vi kjører videre denne gangen. Jeg har forhåndsbooket rom til oss i Seterfløyen, og jeg får dermed også bruk for DNT-kortet mitt. Haukeliseter har både hotellrom og sovesaler, så her kan man velge standard ufra lommebok og komfortbehov.
Vi ankommer sent om kvelden i snø og mørke. Nøkkelen er lagt ut på avtalt sted, så vi låser oss inn og hopper i køyene. Vi har et valgt tomannsrom, med køyesenger i ekte himmelsengstil. Vask på rommet, men toalett på gangen.
Dagen etter er nydelig. Strålende sol og vide vidder så langt vi kan se. Min venninne smører skiene og vi fyker innover. Det er mars og sola står høyt på himmelen om dagen. I natt har det vært frost, og løypene er superglatte. Heldigvis er det forholdsvis flatt, noe som reduserer faren for å ankomme Stord svømmehall med ferske blåmerker på de bleke kroppene våre.
Mine ski er gamle og selverklært smørefrie. Noen hull her og der, og en binding som er halvveis kaputt. Under skien er det fortsatt rester etter gresset fra siste del av Skarverennet i 2011.
Dette er dessuten en av få turer uten en sprelsk vorsteh som skitrekk, og det merkes at man må gå selv. Jeg innser at jeg må begynne å preppe ski ordentlig, men også at det muligens er på tide å ta en tur innom Outnorth, og vurdere å bytte ut skiene før neste sesong. Det er likevel deilig å slite litt, og vi rekker nesten en mil i den nydelig formiddagssolen.
Haukeliseter består av 17 bygninger, inkludert tekniske bygninger som pumpe- og aggregathus. Hovedbygget ble reist av Stavanger Turistforening på tomten til den gamle løen. Her ligger i dag kjøkkenet, resepsjonen, caféen og restauranten, samt Peisestuen i første etasje.
I Seterfløyens underetasje er det offentlige toaletter, dusjer, badstu og tørkerom for gjester som bor på Stabburet eller i Kuskeloftet. Her er det også en sorteringsstasjon for avfall. I førsteetasjen ligger «selvstellsrommene» med minikjøkken, og dusj og toalett i gangen.
Haukeliseter Fjellstue ligger ved inngangen til Hardangervidda nasjonalpark, og tilhører Den norske turistforening (DNT). Fjellstua er Stavanger Turistforenings største hytte med over 20.000 gjestenetter i året.